Aktivity a výstupy národného projektu
Najnovšie informácie nájdete na stránke https://piaac.nucem.sk/
alebo na https://www.facebook.com/piaacsk/
Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) vyhodnotil súťaž na vytvorenie logotypu národného projektu Medzinárodné hodnotenie kľúčových kompetencií dospelých (PIAAC).
Do súťaže sa mohli zapojiť študenti slovenských stredných škôl. Súťaže sa zúčastnilo celkovo 152 študentov, z ktorých odborná porota vybrala 4 finalistov.
Nakoniec sa odborná porota zhodla na víťaznom návrhu, ktorý vypracovala Zdenka Šťavinová zo Strednej priemyselnej školy Samuela Mikovíniho v Banskej Štiavnici pod odborným a pedagogickým vedením svojho učiteľa Mgr. art. Ivana Slovenčáka. Výherkyňa si z rúk riaditeľky Romany Kanovskej prevzala vecnú cenu - tablet Samsung Galaxy Se5, ktorú do súťaže venovala firma Cisco Systems Slovakia.
Viac sa dočítate v tlačovej správe.
16.10.2019 sme na medzinárodnej vedecko-odbornej konferencii Súčasnosť a perspektívy pregraduálnej prípravy učiteľov; Aká je a aká by mohla byť príprava budúcich učiteľov, ktorá sa konala na pôde Univerzity Komenského v Bratislave, prezentovali prvé výsledky výskumu Vzdelávanie a zručnosti Online, ktorý sa zameriava práve na budúcich i súčasných učiteľov.
Našim príspevok s názvom Podľa prvých výsledkov výskumu sa ukazuje, že Slovensko disponuje učiteľmi s vysokým potenciálom sme poukázali na prvé zaujímavé zistenia výskumu, ktorý je zameraný na úroveň kognitívnych i osobnostných čŕt našich učiteľov. Cieľom nášho výskumu je pripraviť odporúčania pre poskytovateľov ďalšieho vzdelávania učiteľov, ako efektívne a kvalitne pomôcť učiteľom v ich ďalšom raste.
Program konferencie si môžete pozrieť tu
Aktivita 1.1 Realizácia medzinárodného merania OECD PIAAC a získanie trendových údajov
V rámci tejto aktivity bude prebiehať príprava a realizácia 2. cyklu medzinárodného programu merania kompetencií dospelých OECD PIAAC.
Pri rozdelení aktivity na roky 2018 – 2023 sa v jej rámci v nasledujúcich rokoch uskutočnia nasledujúce odborné činnosti:
rok 2018
- 5. medzinárodná konferencia PIAAC v dňoch 27. – 29. novembra 2018 v Bratislave k doteraz známym výsledkom štúdie (z 1. Cyklu, zverejnenom v roku 2013).
- začiatok odborných prác spojených s prípravou dotazníkov a meracích nástrojov, konzultácie odborných činností v medzinárodnom tíme, návrh medzinárodnej verzie dotazníka a národných adaptácií.
rok 2019
- výber vzorky respondentov pre pilotný a hlavný zber dát podľa metodiky OECD.
- preklady a aktualizácie testovacích nástrojov PIAAC (test čitateľskej, matematickej gramotnosti, adaptívneho riešenia problémov).
- konzultácie odborných činností v medzinárodnom tíme.
- manuály a príručky pre opytovateľov, nábor a školenia opytovateľov , príprava národného systému pre zber dát (CMS), príprava pilotnej fázy testovania.
- tvorba tlačových správ, PR materiálov.
rok 2020
- školenia kontrolórov kvality, odborných spolupracovníkov na spracovanie dát, kóderov a pod.
- výber respondentov a školenia.
- pilotné testovanie na overenie štandardov a kvality hlavného testovania.
rok 2021
- príprava materiálu a procedúr pre hlavnú štúdiu.
- národný tréning pre hlavný zber dát.
- hlavný zber dát.
rok 2022
- hlavný zber dát.
- vyhodnotenie kvality údajov, kontroly, testovanie validity a reliability.
rok 2023
- po medzinárodnom publikovaní výsledkov 2. cyklu PIAAC príprava národnej správy, zverejnenie výsledkov.
Výstupy
- Národná správa PIAAC Slovensko (r. 2023) obsahujúca porovnávacie údaje o trendoch a výsledkoch dvoch cyklov štúdie PIAAC (r. 2012 a 2022) o úrovni kognitívnych kľúčových kompetencií dospelých rôznych profesií na Slovensku. Správa bude obsahovať aj údaje z dotazníkov o postojoch k spoločenským, občianskym témam, k otázkam zdravia, environmentálnym problémom a iným témam, ktoré v súčasnosti ovplyvňujú postoje dospelých občanov SR.
- Databáza národných dát z 2. cyklu štúdie PIAAC, ktorá bude sprístupnená pre ďalšie výskumné, analytické a odborné účely v SR. Dáta budú získané od cca 7 500 dospelých s rôznym profesijným zameraním.
- Odborná štúdia zameraná na analýzu úrovne, trendov, efektívnosti a potrieb CŽV v 21. storočí na Slovensku.
Aktivita 1.2 Analýzy dát PIAAC pre potreby zmien v systéme celoživotného vzdelávania v SR
V rámci tejto podaktivity budú na analýzy a ďalšie spracovanie využívané dáta z 1. cyklu PIAAC v prepojení s dostupnými dátami iných medzinárodných štúdií OECD. Zámerom je, v zmysle strategických odporúčaní OECD, prepojiť dáta za Slovenskú republiku z medzinárodných meraní OECD 1. cyklu PIAAC (2008 - 2013) s dátami štúdií PISA a TALIS.
Súčasťou podaktivity bude aj PIAAC on-line na individualizované otestovanie a hodnotenie kompetencií dospelých rôznych kategórií zamestnancov a povolaní, pričom testové úlohy vychádzajú z 1. cyklu štúdie PIAAC. Prostredníctvom týchto on-line testov budeme overovať kompetencie dospelých prioritne u pedagogických zamestnancov, príp. absolventov fakúlt pripravujúcich budúcich učiteľov.
Uskutoční sa prepojenie a synchronizácia štúdií TALIS – PIAAC online na národnej úrovni. V roku 2018 - 2019 plánujeme do testovania PIAAC on-line zapojiť cca 3 000 respondentov. Na základe analýz výsledkov PIAAC on-line budú vypracované odporúčania pre poskytovateľov ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov a budúcich pedagógov (univerzity, MŠVVaŠ SR, MPC a i.) na zameranie a inovovanie vzdelávacích programov rozvíjajúcich kompetencie učiteľov potrebných pre život v 21. storočí.
Sekundárnym prínosom projektovej podaktivity bude aj prepojenie výsledkov medzinárodných meraní OECD s nameranými výsledkami a dátami na národnej úrovni tak aby boli prepojené s informačným systémom celoživotného vzdelávania. Cieľom je pripraviť v spolupráci s odborníkmi pre ministerstvo školstva relevantné dáta ako podklady pre nastavenie efektívnejších a účelnejších opatrení v oblasti celoživotného vzdelávania, a tým i pre efektívnejšie prerozdeľovanie finančných prostriedkov vo vzdelávaní.
Výstupy
Odborné štúdie, ktoré budú spracované na základe prepojenia dát 1. cyklu OECD PIAAC s dátami OECD PISA a TALIS s odporúčaniami pre odborníkov, tvorcov stratégií a poskytovateľov vzdelávania:
- Tematicky zamerané na prepojenie dát OECD PISA – PIAAC
- Porovnania a analýzy úrovne dosahovaných kompetencií (čitateľská, matematická gramotnosť, komplexné riešenie problémov) v PISA 15-roční mladí ľudia a PIAAC 16-64-roční dospelí.
- Analýzy uplatnenia mladých ľudí a dospelých na pracovnom trhu v súvislosti s jeho potrebami v 21. stor.
- Prognózy vývoja úrovne kvalifikovanosti a zamestnaní pracujúcich na základe dosahovanej úrovne zručností mladých ľudí v PISA.
- Odporúčania pre poskytovateľov ďalšieho vzdelávania so zameraním na kľúčové kompetencie v perspektíve potrieb trhu práce v 21. storočí.
- Strategické odporúčania pre vzdelávaciu politiku MŠVVaŠ SR, MPSVaR a decíznu sféru v oblasti ďalšieho vzdelávania .
- Tematicky zamerané na prepojenie dát TALIS 2018 – PIAAC on-line
- Hodnotenie úrovne kľúčových kompetencií (zručností) učiteľov v súvislostiach s ich kvalifikačnou úrovňou, s postojmi k podmienkam v školskom prostredí, k ich ďalšiemu vzdelávaniu a pod.
- Odporúčania pre poskytovateľov ďalšieho vzdelávania pedagógov a budúcich pedagógov ako inovovať a zamerať vzdelávacie programy na rozvíjanie kľúčových kompetencií potrebných pre život.
- Odporúčania pre vzdelávaciu politiku MŠVVaŠ SR v súvislosti s učiteľským povolaním.